sobota, 7 grudnia 2013

Obiadowe: brokuły, zupa, 100% buraczki

Brokuły z serem lub tartą bułką
Składniki:
- brokuły
- ser smażony, który można kupić w gotowych opakowaniach lub na wagę, jeśli ktoś lubi to jest również z kminkiem (jest zrobiony z dojrzałego białego twarogu)
- lub zamiast sera: masło i tarta bułka
Gotujemy brokuły do ulubionej twardości i po wyjęciu z garnka, na gorące jeszcze warzywo kładziemy cienkie plasterki smażonego sera, który pięknie się rozpuszcza.
Lub w rondelku rozpuszczamy trochę masła i sypiemy tyle tartej bułki, żeby przy smażeniu zrobiła się pianka. Wtedy tarta bułka jest taka jaka być powinna, czyli chrupiąca. Polewamy brokuły (również może być marchewka, kalafior, por, kalarepa, fasolka czy brukselka i podajemy na stół.

Zupa warzywna (może być z wkładką)
Składniki, w zależności od upodobań - takie jakie lubimy:
- najróżniejsze warzywa, surowe lub mrożone, mogą być z czystych gotowych mieszanek warzywnych
- przyprawy (świeże, suszone lub mrożone); czosnek, lubczyk, oregano, estragon, bazylia, tymianek, kolendra, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, kminek, papryka łagodna, papryka ostra lub pieprz, sól (jeśli dodajemy ogórek lub kapustę kwaszoną to tylko odrobinę, żeby zupa nie była za słona), oraz trochę ekstrawagancji czyli odrobina mięty. Dla zdziwionych i pytających: po co "bawić" się w dodawanie oddzielnych przypraw, przecież w niektórych torebkach z mrożonkami są gotowe saszetki z mieszanką przypraw. Otóż wyjaśniam: oprócz suszonych przypraw i ziół w zależności od rodzaju mrożonki, saszetka z mieszanką zawiera w swoim składzie między innymi, cytuję: dwutlenek siarki.
- żeby zagęstnić: ryż lub makaron lub kasza (jęczmienna, kuskus itp.)
- wkładka, mogą to być różności - pozostałości mięsne z lodówki lub ryby
Gotujemy wszystkie składniki razem, lub warzywa dokładamy po kolei, w zależności jaką twardość lubimy. Oczywiście zagęstniki takie jak kasza i ryż dodajemy, gdy zupa się trochę pogotuje. To samo z makaronem, lecz przed samym końcem gotowania. Natomiast kuskus wsypujemy gdy zupa jest już na talerzu / w miseczce / kubku (musi być gorąca).
Porcję można szybko przestudzić dodając np.: sok pomidorowy (koncentrat pomidorowy) lub śmietankę / mleko lub sok z kapusty kiszonej czy też wodę od ogórków kwaszonych.
Można też wzbogacić zupę przed samym podaniem aromatem, wyciskając do niej świeży ząbek czosnku.

Buraczki 100%
Składniki, to oczywiście same buraki. Kupujemy i gotujemy kilka sztuk na obiad lub gdy chcemy jeszcze zaprawić, może być tyle ile mieści się np. w największym garnku. Nieobrane buraki gotujemy z odrobiną soli. Gdy są średnio miękkie (można sprawdzić widelcem), wykładamy na talerz i by się nie poparzyć czekamy aż trochę przestygną. Po czym obieramy ze skórki - łatwo schodzi, gdy są ciepłe. Następnie ucieramy na tarce lub robotem kuchennym (ulubiona wielkość wiórków).
Jeśli gotujemy na obiad, to przed samym podaniem ciepłych buraczków, mieszamy je z sokiem z cytryny (nie mylić z gotowymi sokami "cytrynopodobnymi") i gotowe. Gdy zaprawiamy, to po włożeniu utartych buraków do słoików (bez żadnych dodatków), zaprawy gotujemy około 15 minut (od wrzenia wody). Słoiki, które się nie zamknęły (po naciśnięciu środka nakrętki, nadal jest wypukła), po ostudzeniu wkładamy do lodówki na bieżące posiłki.
Polecam, ponieważ nie znalazłam w żadnym sklepie produktu, który w swoim składzie miałby same buraczki, wszystkie były z czymś "umieszane", począwszy od kwasku cytrynowego a skończywszy na jakichś dziwnych dodatkach, które po prostu są niepotrzebne, by buraczki smakowały jak buraczki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz